Rodzaje świateł w samochodzie. Do czego służą? Kiedy włączyć jakie?

Oświetlenie w samochodzie pełni bardzo ważną rolę, ponieważ zapewnia lepszą jakość jazdy podczas krótszych i dłuższych odcinków. Dobrze doświetlona droga może zminimalizować ryzyko wypadku, potrącenia pieszego, zwierzęcia czy uderzenia w przeszkodę. Sprawdź, jakie są rodzaje świateł w samochodzie.

Światła mijania, czyli krótkie

Pierwsze, podstawowe światła to tzw. mijania, inaczej nazywa się je wśród kierowców krótkimi. Powinny one być włączone przez cały czas i to niezależnie od warunków. To podstawowe wyposażenie w każdym samochodzie, które pozwala oświetlić drogę na co najmniej 40 metrów przed autem. W reflektorach najczęściej umieszcza się żarówki halogenowe, na opakowaniach oznaczone „H” oraz cyfrą. 

Światła do jazdy dziennej

Choć często myli się światła do jazdy dziennej z mijania, ich zastosowanie jest nieco inne. Pierwsze z nich służą do jazdy od świtu do zmierzchu, ale tylko w warunkach, które na to pozwalają. Przykładowo, jeśli pojawią się problemy z przejrzystością, czyli mgła, deszcz czy śnieg, trzeba włączyć światła mijania. Najczęściej lampy są w postaci diod LED i są one chętnie wybierane przez kierowców ze względu na dużą oszczędność w eksploatacji samochodu. 

Światła drogowe, czyli długie

Drugim dość popularnym rodzajem świateł są tzw. długie, które są zamontowane w pojazdach przekraczających prędkość 40 km/h. Trzeba je włączać za każdym razem, kiedy zapadnie zmrok. Pomagają uzyskać dobrą widoczność np. poza terenem zabudowanym. Warto jednak pamiętać o tym, że światła drogowe mogą być włączone wyłącznie wtedy, kiedy nie oślepiają innych uczestników ruchu. Jeśli tylko zauważysz pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka lub za Twoim autem, powinieneś je wyłączyć. Nie można też korzystać z tego oświetlenia, kiedy chcesz ostrzec drugiego uczestnika ruchu o kontroli na drodze. Co innego, kiedy chcesz powiadomić inny pojazd o niebezpieczeństwie. Za niewłaściwe używanie świateł drogowych grozi Ci mandat w wysokości 200 złotych i 3 punktów karnych.

Światła awaryjne

Zatrzymałeś się w niedozwolonym miejscu? Chcesz podziękować drugiemu kierowcy za ustąpienie na drodze? W takim razie możesz włączyć światła awaryjne. W pierwszym przypadku na dłużej, a w drugim wyłącznie na chwilę. Co ciekawe, światła awaryjne muszą być także uwzględnione przez kierowców, którzy kierują autobusami szkolnymi i przewożą grupę dzieci lub młodzieży do lat 18. To samo dotyczy także pojazdów przystosowanych do przewozu niepełnosprawnych. Światła awaryjne są dokładnie w tym samym miejscu, co kierunkowskazy. 

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy są kolejnymi światłami, które muszą znaleźć się w każdym samochodzie. Służą do informowania innych uczestników ruchu o zmianie pasa ruchu czy skręceniu w boczną uliczkę. Trzeba je wyłączyć od razu po manewrze. 

Co musisz wiedzieć o światłach w samochodzie?

Przede wszystkim, trzeba je odpowiednio ustawić. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów na Stacji Kontroli Pojazdów. Dobrze ustawione światła pozwolą Ci poruszać się po drogach w jeszcze bezpieczniejszy sposób. Poza tym, warto zwrócić na nie uwagę częściej niż raz do roku podczas przeglądu. Po wymianie żarówki, a właściwie obydwóch żarówek, również trzeba je odpowiednio ustawić. Dlaczego obydwie? Np. ze względu na to, że kiedy jedna z nich przepali się, drugi reflektor też niedługo może przestać działać. Poza tym, kupując dwie takie same żarówki masz pewność, że będą one świecić się tak samo. Chodzi tu o barwę czy intensywność.

Zobacz ceny za OC w naszym kalkulatorze online.

Podziel się: