Co powinien mieć w samochodzie każdy kierowca? Przydatne gadżety do auta

Wyposażenie kierowcy to nie tylko nowości technologiczne, które są kolejnymi gadżetami w aucie, ale przede wszystkim to przedmioty, które mają Ci ułatwić jazdę. Przygotowaliśmy zestawienie, dzięki którym każda, nawet najmniejsza podróż będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Obowiązkowe wyposażenie kierowców

W Polsce obowiązkowe jest wożenie ze sobą gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Najlepiej będzie, jeśli przechowasz obydwa przedmioty w bagażniku. Gaśnica typu BC pozwoli na gaszenie płynów albo gazów, a ABC płynów, gazów i ciał stałych. Jej pojemność powinna mieć minimum 1 kilogram. Pamiętaj o tym, że każda gaśnica ma swoją datę ważności, a także powinna mieć aktualne badanie techniczne, czyli legalizację. Powinieneś zadbać o to, aby sprawdzać ją co roku w serwisie gaśnic lub podczas przeglądu auta. Z kolei trójkąt ostrzegawczy powinien mieć specjalny atest oraz symbol E, który świadczy o najwyższej jakości produktu. Zwróć uwagę na to czy odblask jest naprawdę mocny, aby był widoczny z daleka. Za brak trójkąta ostrzegawczego możesz zapłacić od 20 do 500 złotych, tak samo jak w przypadku braku gaśnicy.

W razie wypadku lub nagłej awarii…

Wyposażenie auta ma duży wpływ na to, jak będziesz zachowywać się podczas awarii lub nagłego wypadku. A to może wydarzyć się zawsze, nawet w trakcie pokonywania krótkiego odcinka do pracy. Warto mieć ze sobą oponę zapasową wraz z lewarkiem lub zestaw naprawczy do opon. Przyda się także zestaw żarówek, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie wymienić oświetlenie. Nie jest wymagana w polskim prawie apteczka, jednak to jeden z ważniejszych elementów w samochodzie. Będziesz mógł podczas skaleczenia lub poniesienia obrażeń po wypadku, udzielić pierwszej pomocy. W momencie poważnej stłuczki na trasie, trzeba założyć także kamizelki odblaskowe, zarówno sobie, jak i pasażerom. A co jeśli nagle Twój samochód nie będzie chciał odpalić? Wtedy przyda Ci się linka do holowania, a zimą kable rozruchowe. 

Ładowarka do samochodu i słuchawka Bluetooth

Przejdźmy teraz do gadżetów samochodowych, które umilą Ci drogę i sprawią, że będziesz czuć większą wygodę. Najbardziej popularnym jest oczywiście ładowarka samochodowa, którą podłącza się do gniazdka zapalniczki. Alternatywą dla takiego urządzenia jest power bank. Ciekawym gadżetem jest połączenie ładowarki do samochodu i transmitera FM w jednym. Oznacza to, że możesz słuchać w radiu utworów, które włączysz za pomocą swojego smartfona. Często te urządzenia mają także wbudowany mikrofon, który pozwoli Ci prowadzić rozmowy. Do tego przyda się także zestaw głośnomówiący lub słuchawka Bluetooth. Poza tym, są także ciekawe gadżety do obsługi muzyki. Pilot Bluetooth możesz zamocować na kierownicy i dzięki niemu przełączać komfortowo piosenki lub zmieniać głośność.

Nowoczesne gadżety do samochodu – wyświetlacz prędkości i projektor GPS 

Ciekawym gadżetem jest wyświetlacz prędkości, który pokazuje szybkość na przedniej szybie. To komfortowe rozwiązanie, szczególnie przy dłuższych trasach. Urządzenie emituje sygnał ostrzegawczy w momencie, kiedy przekroczysz limit. Podobnie działa projektor GPS, który wyświetla na szybie nawigację. Poza tym, widoczna jest również prędkość jazdy i ostrzeżenia radarowe.

Kamery do samochodu

Popularnością cieszą się też przednie oraz tylne kamery do samochodu. Podczas wyboru takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę dużą rozdzielczość wideo, szeroki kąt nagrywania, a także dodatkowe funkcje, takie jak nagrywanie dźwięku czy automatyczny start podczas uruchomienia samochodu. Warto, aby obraz nagrany taką kamerą był widoczny nie tylko w dzień, ale także w nocy. 

Ład i porządek w samochodzie

Wiesz, że są na rynku specjalne mini odkurzacze samochodowe, które są lekkie, poręczne i ciche podczas obsługi? Takie urządzenie świetnie sprawdzi się do pozbycia okruszków czy kurzu. Dobrą organizację w aucie umożliwi Ci także specjalny uchwyt na kubek z kawą. 

Gadżety do samochodu dla rodziców

Jeśli często podróżujesz ze swoimi dziećmi, musisz odpowiednio się przygotować. Na pewno Twoja pociecha będzie chciała zabrać za sobą zabawki czy książki. Do tego przyda się specjalny organizer, który zawiesisz na oparciu. Poza tym, ciekawą opcją jest także uchwyt do tableta. Dzięki niemu, można umieścić urządzenie w widocznym miejscu, a Twoje dziecko będzie mogło np. oglądać bajki lub zadzwonić do kogoś bliskiego. Wybierz także zasłonkę przeciwsłoneczną na szybę, która będzie miała atrakcyjne nadruki. Aby na bieżąco obserwować pociechę, możesz zamontować specjalne lusterko. Nie musisz w trakcie podróży odwracać się, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Pamiętaj o dokumentach i OC!

Obowiązkowo podczas podróży musisz mieć przy sobie prawo jazdy. Nie ma jednak konieczności wożenia polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Musisz pamiętać jednak o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia oraz zadbać o to, aby pomiędzy jedną, a drugą umową nie było ani chwili przerwy. Kary za brak OC są bardzo wysokie, a jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku z Twojej winy, nie będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe.

Podziel się: