Zniesienie współwłasności samochodu

Kupno pierwszego samochodu to zawsze wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. W młodym wieku trudno jednak o wystarczającą ilość pieniędzy do jazdy autem należącym wyłącznie do kierowcy. Młodzi kierowcy swoje pierwsze auto rejestrują często jako współwłasność z rodzicami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą obniżyć wysokość składki OC, gdyż cena polisy jest obliczana w oparciu o ich historię ubezpieczeniową oraz historię ubezpieczeniową rodzica. Towarzystwo bierze wówczas pod uwagę zwyżkę za wiek młodego kierowcy i wypracowaną historię zniżek ubezpieczeniowych rodzica. Dzięki temu koszt polisy nie jest już tak wysoki jak składka młodego kierowcy, który jest jedynym właścicielem auta.

To niewątpliwie korzystne rozwiązanie, ale czasem staje się problematyczne, ponieważ rodzi się pytanie – Jak wyrejestrować współwłaściciela samochodu w sytuacji, gdy nie chcemy już wspólnie używać auta? Jak wykreślić współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego zgodnie z prawem? Jak przebiega wykreślenie zmarłego współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego? To dość skomplikowane zagadnienia, ale nie martw się – podpowiemy Ci, jak się zająć zniesieniem współwłasności.

Zniesienie współwłasności ma miejsce najczęściej w trzech przypadkach:

  • zniesienie współwłasności samochodu w wyniku porozumienia obu osób, które dysponują pojazdem, 
  • jednostronne zrzeczenie się współwłasności samochodu,
  • zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela.

Współwłasność samochodu – jak ją znieść?

Usunięcie współwłasności z dowodu rejestracyjnego samochodu jest możliwe w dowolnym momencie, o ile życzy sobie tego każdy współwłaściciel samochodu. Jak zrezygnować ze współwłasności? Trzeba wypełnić wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Wydział Komunikacji rozpatrujący sprawę zazwyczaj zatwierdza operację bez większego problemu w krótkim czasie, dzięki czemu formalności nie trwają zbyt długo. Umowa zniesienia współwłasności samochodu powinna być podpisana przez wszystkie osoby, których ona dotyczy.

Zrzeczenie się współwłasności samochodu

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której tylko jeden współwłaściciel danego pojazdu chce odstąpić drugiej osobie prawo do wyłącznego dysponowania autem. W takiej sytuacji zrzeczenie się współwłasności samochodu za przyzwoleniem wszystkich stron jest konieczne do przekazania współwłasności samochodu. Podpisuje się wtedy stosowną umowę – zniesienie współwłasności samochodu z dodatkowymi zapisami dotyczącymi rezygnacji i składa ją we właściwym Wydziale Komunikacji w terminie do 30 dni.

Wzór dokumentu rezygnacji z współwłasności samochodu zazwyczaj wygląda bardzo podobnie bez względu na okoliczności. Jeśli obawiasz się, że dokument przygotowany przez Ciebie może być błędny – skorzystaj z pomocy fachowców lub bliskich, którzy mają doświadczenie w tym zakresie. Pamiętaj jednak o tym, że tylko Ty możesz dostarczyć odpowiednie dokumenty do Wydziału Komunikacji.

Zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela

W sytuacji, gdy jedna z osób dysponujących pojazdem umiera, konieczne jest wypisanie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego. Prawa do samochodu podlegają wówczas postępowaniu spadkowemu i przechodzą na nowego współwłaściciela na podstawie informacji zawartych w testamencie lub w wyniku decyzji właściwego sądu, kiedy zmarły nie zdążył zapisać swojej ostatniej woli w tym zakresie. Do czasu ustalenia spadkobiercy trzeba uiszczać wszystkie opłaty związane z użytkowaniem auta i nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o sprzedaży lub naprawie.

Zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela będzie konieczne, ponieważ często odejście dotychczasowego współwłaściciela wiąże się z problemami – dzielenie prywatnego środka transportu z kimś innym nierzadko prowadzi do sporów. 

Ubezpieczenie OC samochodu

Pamiętaj, że w CUK oferujemy Ci wsparcie w znalezieniu i kupnie najlepszego ubezpieczenia OC. Odpowiedzi na pytania, czym jest ubezpieczenie OC auta i dlaczego trzeba je mieć, znajdziesz w innych artykułach – polecamy je przeczytać, aby poznać najważniejsze informacje na temat OC.

Niezbędne informacje w tym zakresie znajdziesz również u naszych specjalistów, którzy dyżurują na infolinii. Dzięki wsparciu fachowców kupisz OC szybko, tanio i bezpiecznie bez żadnych komplikacji – osobiście lub online. Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług i nie martw się o prawidłowe wypełnienie dokumentów.

Podziel się: