Do kiedy dziecko musi siedzieć w foteliku? Aktualne przepisy

Sprawdź, od ilu lat dziecko może jeździć bez fotelikai od jakiego wieku może jeździć z przodu. 

Dlaczego jazda w fotelikujest obowiązkowa?

Podróżowanie z dzieckiem to często wyzwanie. Nie każdy maluch lubi jeździć samochodem i niekiedy dłuższa podróż z małym dzieckiem może być męcząca. Niektóre dzieci zasypiają podczas jazdy, inne trzeba zająć czymś interesującym, jednak przede wszystkim musisz zadbać o ochronę i bezpieczeństwo malucha w czasie podróży, ponieważ w razie wypadku czy nawet niewielkiej stłuczki maluchy narażone są na najpoważniejsze urazy. Ma to przede wszystkim związek z budową i proporcjami ciała dziecka. Jego układ kostny nie jest dostosowany do pasów bezpieczeństwa stworzonych dla osoby dorosłej. Dlatego prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. 

Jak przewozić dzieci w samochodzie – co mówią przepisy?

Niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie może zostać ukarane mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi dla kierowcy. Według przepisówdotyczących fotelików samochodowychpytanie, od ilu lat można jeździć bez fotelikajest więc zupełnie bezzasadne, ponieważ niezależnie od wieku dziecka, fotelik jest obowiązkowy dla wszystkich dzieci, które mają niż 150 cm wzrostu. Czyli każde dziecko, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku lub na podstawce samochodowej, nawet jeżeli ma już 16 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko nie mieści się w foteliku i waży ponad 36 kg. O innych wyjątkowych sytuacjach, w których przewożenie dzieckamoże odbyć się bez fotelika, piszemy poniżej. 

Od kiedy dziecko może jeździć na przednim siedzeniu?

Zastanawiasz się, czydziecko może jeździć z przodui od kiedy dziecko może siedzieć z przodubez fotelika? Przepisy dotyczące przewozu dziecitę kwestię regulują jednoznacznie. Bez fotelika lub podkładki możliwa jest jazda dziecka z przodu, kiedy przekroczy ono 150 cm wzrostu. Większe dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 150 cm, ale mają już 135 cm, mogą jechać z przodu na odpowiednim siedzisku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy przewozić bardzo małe dziecko z przodu w samochodziew foteliku, ale musi on być ustawiony tyłem do kierunku jazdy i konieczne jest dezaktywowanie poduszki powietrznej pasażera. 

Fotelik dla dziecka – przepisya zalecenia producentów

Przepisy nie precyzują, jakiego dokładnie rodzaju zabezpieczenia mamy zapewnić dziecku podczas jazdy samochodem. Mówią o foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Fotelik lub specjalna podstawka do siedzenia musi być dopasowana do masy ciała i wzrostu dziecka. Dopasowując fotelik będziemy zmieniać jego wielkość minimum 3 razy. Dziecko do mniej więcej 15 miesiąca będzie jeździło w nosidełku lub foteliku oznaczonym kategorią 0. Taki fotelik ma kształt kołyski, która jest montowana tyłem do kierunku jazdy. W żadnym wypadku główka malucha nie może wystawać poza obrys fotelika. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, musisz poszukać większego siedziska. W kategorii 1 znajdziesz foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Są to najczęściej foteliki, które bez problemu będziesz mógł wykorzystać do 4. roku życia dziecka. Z kolei dla starszych dzieci musisz mieć fotelik przynależny do grupy 2 lub 3 – są to foteliki odpowiednie dla dzieci o masie od 15 do 36 kg. Na rynku znajdziesz również foteliki uniwersalne przeznaczone dla dzieci ważących więcej, jednak w większości przypadków mogą one nie zapewniać właściwego dopasowania do wagi i wzrostu dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju

Od kiedy dziecko może jeździć na podkładce?

Kodeks drogowynie określa od kiedy dziecko może jeździć na podstawce.To rodzic musi o tym zdecydować po zapoznaniu się ze specyfikacją konkretnego produktu i wskazówkami producenta, co będzie odpowiednie dla jego dziecka i od kiedy dziecko może jeździć na podstawce,a nie w foteliku. Przepisy nie określają wieku, wagi ani wzrostu dziecka. Podkładki nie są odpowiednie dla małych dzieci, ale też trudno wyobrazić sobie, żeby nastolatek, który nie osiągnął jeszcze wymaganego wzrostu, siedział w mocno zabudowanym foteliku. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, od ilu lat dziecko może jeździć z przodu na podstawce– musisz sam na nie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę specyfikację i zalecenia producenta dotyczące wagi i wzrostu dziecka. Jako rodzic bierzesz odpowiedzialność za decyzję, kiedy dziecko może jeździć z przodui z jakim zabezpieczeniem. Podkładka zamiast fotelikanie jest najlepszą ochroną – nie ma zagłówka ani ochrony bocznej. Pomaga uniknąć mandatu, ale nie jest dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych pasażerów. Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki? Tutaj przepisy są jednoznaczne – jak będzie miało już 150 cm wzrostu.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie fotelika?

Przepisy określają, jak przewozić dziecko w foteliku i od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika,żeby zapewnić mu maksimum ochrony. Niemniej wybór odpowiedniego modelu należy już do rodziców. W każdej podróży dziecko musi czuć się komfortowo i bezpiecznie, dlatego, wybierając fotelik dla dziecka, powinieneś zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Fotelik dla dziecka musi być stabilny, nie może przesuwać się na boki ani do przodu. Jeżeli dysponujesz w samochodzie mocowaniem ISOFIX, warto poszukać fotelika, który będzie do niego pasować, ponieważ testy pokazują, że taki sposób mocowania może się okazać bezpieczniejszy niż przypinanie siedziska pasami. Zwracaj też uwagę na detale. Szeroka wygodna rączka kołyski, dobre zabezpieczenie główki dziecka, przyjemny w dotyku materiał, łatwy demontaż i możliwość prania w pralce to istotne cechy, które wpływają na wygodę użytkowania. W przypadku niemowlaków ważna jest możliwość regulowania nachylenia kołyski, tak żeby dziecko mogło się wyspać w czasie jazdy lub wygodnie siedzieć. Taki fotelik powinien mieć też pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji i ochraniaczami na ramionach. Dodatkowo powinien mieć odpowiednie certyfikaty homologacyjne.

Fotelik dla dziecka – przepisya wyniki crashtestów

Foteliki samochodowe są poddawane wielu testom zderzeniowym, które badają ich odporność w czasie uderzenia samochodu w przeszkodę. Tego typu badania nazywane są crashtestami. Wykonuje się je w warunkach laboratoryjnych przy użyciu specjalistycznego sprzętu i przyrządów pomiarowych. Testy polegają na inicjowaniu symulowanych i kontrolowanych zderzeń samochodu w różnych konfiguracjach, takich jak zderzenie boczne, czołowe czy dachowanie. W ten sposób sprawdza się, jakim siłom ulega specjalny manekin umieszczony w dziecięcym foteliku. Konstrukcja manekina dokładnie odwzorowuje wzrost, masę i proporcje ciała dziecka. Testy oceniają poszczególne modele siedzisk, ale pokazują też bardzo wyraźnie, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dziecka, większą rolę odgrywa dobrze zamontowany i odpowiednio dobrany do wzrostu i wagi fotelik niż pojazd, którym dziecko podróżuje. W tym kontekście aż trudno uwierzyć, że obowiązek prawny przewożenia dzieckaw foteliku wprowadzono w Polsce dopiero w 1999 roku.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? 

Tak jak pisaliśmy, bez fotelika mogą jeździć dzieci, dla których nie można dobrać odpowiedniego modelu siedziska, czyli które mają co najmniej 135 cm wzrostu i ważą 36 kg. Muszą jechać wtedy z tyłu i być zapięte pasami. Na tylnym siedzeniu i w pasach może również jechać dziecko powyżej 3. roku życia, jeżeli podróżuje z dwójką dzieci w fotelikach i na kolejny nie ma już miejsca. Bez fotelika może również jechać dziecko mające udokumentowane przeciwwskazania, ale w takiej sytuacji nie możesz zapominać o zapięciu dziecku pasów i zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia ciała podczas ewentualnej stłuczki. Kiedy jeszcze dziecko może jeździć bez fotelika? Jeżeli jest przewożone przez policję, straż miejską, straż pożarną czy pogotowie ratunkowe. Ta zasada obowiązuje również w komunikacji miejskiej i taksówkach osobowych. Chociaż powinieneś mieć świadomość, że niektóre korporacje mogą wysłać do klienta pojazd z fotelikiem lub podkładką dla dziecka – wystarczy o to poprosić podczas zamawiania taksówki. 

Bezpieczeństwo i ubezpieczenie to obowiązek!

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy dla każdego dziecka, tak jak zakup polisy OC. Sprawdź najlepsze oferty i oblicz składkę korzystając z kalkulatora online. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

Podziel się: