Jakie ubezpieczenie podróżne na wyjazd na narty?

Jesteś miłośnikiem szaleństwa na stokach narciarskich? To świetny pomysł na aktywność fizyczną, a także odpoczynek od codziennej pracy. Warto jednak pamiętać o ochronie swojego zdrowia podczas wyjazdu. Sprawdź, jakie ubezpieczenia podróżne masz do dyspozycji.

Karta EKUZ – co to jest?

Jeśli wybierasz się za granicę i planujesz spędzać intensywnie czas na stokach narciarskich, przyda Ci się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To darmowe rozwiązanie, które uprawnia Cię do korzystania ze świadczeń w ramach publicznej opieki medycznej. W praktyce oznacza to, że masz takie same prawa do służby zdrowia co mieszkańcy danego kraju. Kartę musisz wyrobić najlepiej kilka dni przed wyjazdem w wybranym oddziale NFZ.

Warto jednak zaznaczyć, że taka ochrona jest mocno ograniczona, np. nie dostaniesz zwrotu kosztów leczenia, które są w jakimś stopniu odpłatne lub nie będziesz mieć możliwości ubiegania się o odszkodowanie w przypadku złamania ręki czy nogi.

Ubezpieczenie podróżne a karta EKUZ

Wyobraź sobie, że podczas nagłego wypadku, nie będziesz w stanie o własnych siłach dotrzeć do placówki medycznej. Wtedy będzie potrzebny transport karetką lub śmigłowcem, którego koszty będziesz musiał ponieść samemu. Nie masz także pewności, czy w przypadku niespodziewanych chorób, dolegliwości czy wypadków, pomoc z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie w pełni darmowa. 

Wszystko zależy od tego, jak działa służba zdrowia w kraju, do którego się wybierasz. Co więcej, takie rozwiązanie nie pokryje także kosztów transportu medycznego do Polski, który w niektórych trudnych sytuacjach może okazać się kluczowy. Właśnie dlatego warto wybrać ubezpieczenie podróżne, którego zakres możesz rozszerzyć o dodatkowe ryzyka związane z wystąpieniem wypadku w czasie poruszania się na nartach. Odpowiednio dobrana polisa to rozwiązanie, które zapewni Ci komfort oraz bezpieczeństwo na stoku. Do dyspozycji masz wiele ofert w towarzystwach ubezpieczeniowych, które możesz dopasować do swoich potrzeb.

Co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne podczas wyjazdu na narty?

W odróżnieniu od wakacji all inclusive czy pobytu nad morzem, podczas wyjazdu na narty szczególnie musisz pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Liczne towarzystwa proponują ubezpieczenia turystyczne, które można rozszerzyć o ochronę podczas zimowej aktywności sportowej. Odpowiednia polisa podróżna pokryje koszty leczenia, ale nie tylko. Standardowo, możesz liczyć na pomoc w razie nagłego zachorowania, a także obrażeń, które są wynikiem wypadków. Do dyspozycji masz szeroki zakres leczenia oraz badań.

Trzeba przyznać, że korzystanie za granicą z prywatnych placówek medycznych jest po prostu wygodniejsze i szybsze, nawet podczas łagodniejszych dolegliwości. W dodatku, jeśli wybierzesz odpowiedni zakres ubezpieczenia, będziesz mieć pewność, że w przypadku nagłych niebezpieczeństw takich jak zaginięcie lub wypadek na stoku, zostaną pokryte wszelkie koszty akcji poszukiwawczej oraz ratownictwa górskiego. Koszt takiego ubezpieczenia podróżnego jest oczywiście uzależniony od tego, jaki jest jego zakres, ale nie tylko. Liczy się także kraj, do którego się wybierasz, Twój wiek, a także długość pobytu za granicą.

Podziel się: