Jak ubezpieczyć mienie ruchome w mieszkaniu?

Mienie ruchome to całe wyposażenie Twojego mieszkania, które narażone jest na liczne uszkodzenia, zdarzenia losowe, a także kradzież. W odróżnieniu od elementów stałych, łatwiej je wynieść bez używania skomplikowanych narzędzi. Dowiedz się, jak możesz zabezpieczyć cenne przedmioty w Twoim domu.

Co możesz ubezpieczyć?

W każdym domu znajdują się cenne urządzenia oraz przedmioty, które mają dość sporą wartość. Wśród nich znajduje się sprzęt komputerowy, aparaty fotograficzne, konsole czy biżuteria. Właśnie takie elementy wyposażenia Twojego domu możesz ubezpieczyć. Oprócz nich również wszystkie meble nieprzymocowane na stałe oraz sprzęt AGD. Do mienia ruchomego zalicza się także obrazy, ubrania oraz gotówkę, którą przechowujesz w domu.

Nie obejmują jednak zabudowy kuchennej, wanny czy kabiny prysznicowej, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je jako elementy stałe. Zastanawiasz się czy tego typu dodatek do polisy jest opłacalny? Weź pod uwagę, że zdarzenia losowe takie jak silne wichury czy pożary występują ostatnio w naszym kraju coraz częściej. W dodatku wartościowy sprzęt czy biżuteria jest łatwy do wyniesienia przez włamywacza. Dzięki ubezpieczeniu mienia ruchomego, będziesz mógł odzyskać pieniądze zainwestowane w wyposażenie Twojego domu.

Ubezpieczenie mienia ruchomego – jak to zrobić?

Mienie ruchome to jeden z elementów ubezpieczenia nieruchomości. Możesz go dodać do swojej polisy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Cenny sprzęt oraz urządzenia możesz zabezpieczyć na wypadek takich zdarzeń jak powódź, pożar czy przepięcia. Sprawdź jednak warunki umowy towarzystwa ubezpieczeniowego, w której powinien być wyraźnie określony zakres ochrony. Dzięki temu, będziesz wiedział kiedy możesz liczyć na odszkodowanie.

Niezbędne formalności, o których musisz pamiętać

Aby suma ubezpieczenia była poprawnie określona, warto zrobić spis mienia ruchomego w Twoim domu. Wypisz wszystkie urządzenia oraz sprzęty, które chcesz ubezpieczyć wraz z ich wartością. Najlepiej, jeśli do spisu inwentarza dołączysz także fotografie. Tego typu dokument przyda Ci się podczas zgłaszania szkody. Nie jest obowiązkowy i sporządzasz go dla siebie, ale bardzo pomoże Ci oszacować wartość Twojego dobytku.

Aby otrzymać zadośćuczynienie od ubezpieczyciela i potwierdzić realną wartość mienia ruchomego dobrze by było, gdybyś zachował wszystkie faktury i paragony. W przypadku obrazów, kolekcji czy dzieł sztuki, będzie konieczne poświadczenie wartości tych przedmiotów przez rzeczoznawcę. Pamiętaj, że w momencie wystąpienia szkody takiej jak kradzież czy pożar, jak najszybciej musisz zgłosić się do ubezpieczyciela.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia?

Przede wszystkim, każdego właściciela mieszkania interesuje cena ubezpieczenia. Możesz ją z łatwością porównać w kalkulatorach online, które są komfortowym rozwiązaniem. Podczas wyboru atrakcyjnej oferty, zwróć uwagę na zakres ochrony. Sprawdź także, które elementy nie wchodzą w skład polisy ubezpieczeniowej. Wśród nich mogą pojawić się np. egzotyczne zwierzęta domowe, karty kredytowe czy bilety komunikacyjne.

Potrzebujesz ubezpieczenia mieszkania? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń nieruchomości.

Podziel się: