Które ubezpieczenie auta jest obowiązkowe?

AC, NNW, OC, Assistance – te wszystkie pojęcia pojawiają się podczas szukania ofert ubezpieczeń samochodu. Jeśli kupujesz auto i nie wiesz, które z rodzajów polisy musisz mieć, aby zgodnie z prawem poruszać się po drogach, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem auta jest oczywiście OC komunikacyjne. Reguluje to podstawa prawna, dlatego jeśli nie będziesz posiadać takiej polisy, poruszanie się pojazdem nie będzie legalne. Musisz zwrócić na nią szczególną uwagę podczas zakupu samochodu – poproś poprzedniego właściciela o pokazanie dokumentów i potwierdzenia zapłaty. Jeśli z jakiegoś powodu właściciel będzie ociągał się z odpowiedzią, możesz sprawdzić ważność polisy samodzielnie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową z bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów i podasz numer rejestracyjny lub VIN.

Kupno samochodu a ubezpieczenie

Zdecydowałeś się na kupno auta i podpisałeś umowę? Teraz możesz przejąć polisę OC po zbywcy pojazdu. Musisz jednak pamiętać o zmianie danych, ponieważ OC przypisane jest do posiadacza auta. Sprawdź także wysokość składki, ponieważ może okazać się, że poprzedni kierowca miał spore zniżki, które Ciebie nie dotyczą np. bezkolizyjna jazda i wieloletnie doświadczenie. Skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, ponieważ nawet w przypadku ustalenia wysokości składki na cały rok – może okazać się, że trzeba do niej dopłacić. Jeśli warunki nie będą Ci odpowiadać, możesz także złożyć wypowiedzenie i poszukać bardziej atrakcyjnej oferty.

Konsekwencje jazdy bez OC

Brak wykupionego podstawowego ubezpieczenia samochodowego OC grozi karą finansową. Kwota jest ustalona z góry, więc nie można jej obniżyć czy uniknąć. Co ciekawe, kary są wyższe z roku na rok. Nie licz także na to, że tłumaczenie o braku dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy sprawi, że kara Cię ominie. Każdy funkcjonariusz policji, pracownik straży miejskiej, a nawet kierowca, może przecież sprawdzić czy posiadasz ubezpieczenie komunikacyjne. W 2019 roku kary za brak OC dla samochodów osobowych wynoszą:

  • 900 złotych za brak ubezpieczenia do 3 dni,
  • 2250 złotych za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
  • 4500 złotych za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Przyznasz, że kwoty są dość wysokie? Dlatego właśnie warto podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym w chwili, gdy staniesz się posiadaczem samochodu. Pamiętaj, że karę możesz zapłacić także za auto, które stoi w garażu nieużywane.

Jakie masz jeszcze ubezpieczenia do wyboru?

Kupno samochodu niesie za sobą wiele kosztów, jednak warto zastanowić się nad jego zabezpieczeniem. Ubezpieczenie OC komunikacyjne zapewni Ci ochronę podczas niespodziewanych kolizji, a co za tym idzie – strat spowodowanych zniszczeniem czyjegoś pojazdu. A co jeśli Ty także będziesz miał uszkodzony samochód? W takim przypadku przyda Ci się autocasco, które jest ciekawym dopełnieniem polisy OC. Gwarantuje Ci również rekompensatę podczas kradzieży samochodu. Do wyboru masz także ubezpieczenie Assistance, które jest komfortowym rozwiązaniem podczas podróży. Zapewnia Ci pełne wsparcie między innymi jeśli dojdzie do wypadku lub awarii i będzie konieczne holowanie samochodu, wymiana koła, dostarczenie paliwa czy organizacja samochodu zastępczego lub noclegu dla Ciebie i pasażerów. Z kolei ubezpieczenie NNW zapewni Ci pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku na drodze.

Podziel się: