Co zrobić po zakupie samochodu bez ważnego OC?

Zakup samochodu to niezwykle ważna decyzja, niezależnie od modelu czy kwoty, którą musisz zapłacić. Poprzedni właściciel po udanej transakcji powinien przekazać Ci komplet kluczyków i wszelkie dokumenty związane z autem, w tym także polisę ubezpieczeniową OC. Co możesz zrobić, jeśli zależy Ci na konkretnym samochodzie, a nie był on do tej pory ubezpieczony?

Ubezpieczenie OC a kupno samochodu

Musisz wiedzieć, że każdy samochód powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Aktualny nabywca auta nie posiada kompletu dokumentów? A może zapewnia Cię, że do tej pory było nieużywane i OC wcale nie było potrzebne? Nie daj się oszukać! Obowiązkiem poprzedniego właściciela jest przekazanie Ci ważnej i opłaconej polisy, ponieważ wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dla Twojego bezpieczeństwa, najlepiej poprosić o nią jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Jeśli masz jakiekolwiek problemy podczas rozmów, samodzielnie możesz sprawdzić czy auto jest ubezpieczone. 

Czy samochód jest ubezpieczony?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę ogólnodostępnej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a następnie podasz numer rejestracyjny lub VIN. Szybko dostaniesz informację o tym, czy pojazd ma ważne OC. Zweryfikujesz wszelkie wątpliwości, które zrodziły się podczas negocjacji z dotychczasowym właścicielem. Jeśli jednak okaże się, że samochód nie jest ubezpieczony w żadnym towarzystwie, nie musisz martwić się i rezygnować z atrakcyjnej oferty. Wszelkie zobowiązania, które miał poprzedni właściciel, nie będą przechodziły na Ciebie wraz z samochodem.  Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Zakup samochodu bez OC

Najczęściej kupujący przejmuje OC po zbywcy. To komfortowe rozwiązanie, ponieważ wystarczy zmienić dane w polisie ubezpieczeniowej na nowe, a po jej upływie podpisać nową umowę. Można także zrezygnować z dotychczasowych warunków i wypowiedzieć je, a następnie podpisać umowę z innym towarzystwem. Jeśli jednak masz zamiar lub kupiłeś już auto, które nie miało do tej pory ważnego ubezpieczenia OC, jak najszybciej musisz podpisać umowę z wybraną firmą. Najlepiej zrobić to dzień przed sfinalizowaniem transakcji, aby uniknąć stresu oraz niepotrzebnych kar. Weź pod uwagę, że od momentu, kiedy stajesz się formalnie właścicielem auta, odpowiadasz za ważność polisy ubezpieczeniowej. Jak najszybciej poszukaj oferty z atrakcyjnymi dla Ciebie warunkami. W obecnych czasach masz naprawdę wiele komfortowych rozwiązań, a dużo informacji znajdziesz przez Internet lub telefon. Nie musisz odwiedzać stacjonarnych punktów i tracić czasu na zapoznanie się z każdą ofertą. Zakup polisy ubezpieczeniowej nie powinien zająć Ci dużo czasu. Pamiętaj, że dopiero z ważnym OC możesz korzystać z auta. W innym przypadku, musisz liczyć się z poniesieniem kary finansowej, która wynosi nawet kilka tysięcy złotych! 

Podziel się: