Termin zgłaszania szkody z ubezpieczenia OC – kiedy mogę zgłosić szkodę?

Na trasie wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić samochód. Nawet jeśli to tylko drobne wgniecenie, możesz zgłosić się ubezpieczyciela i otrzymać odszkodowanie. Ile masz na to czasu? Jak się zachować w razie stłuczki na drodze?

Kolizja na trasie – wzywać policję czy nie?

Na samym początku, trzeba wyjaśnić różnicę pomiędzy kolizją a wypadkiem. W pierwszej sytuacji dochodzi najczęściej do uszkodzenia wyłącznie samochodu. Nie musisz wtedy wzywać policji, ponieważ wystarczy spisać oświadczenie. Z kolei, jeśli na drodze ma miejsce wypadek, oznacza to, że oprócz szkód materialnych są również poszkodowani czy ranni. Wtedy należy wezwać pogotowie oraz policję.

Oświadczenie – co powinno zawierać?

Jeśli chcesz spisać oświadczenie, wystarczy Ci pusta kartka A4 lub gotowy wydrukowany wzór. Warto go mieć zawsze przy sobie, np. w schowku, aby w stresującym momencie nie martwić się o to czy zebrałeś wszystkie niezbędne dane. W oświadczeniu powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego,
  • adres i dane kontaktowe sprawcy oraz poszkodowanego,
  • dane z obu prawa jazdy,
  • nazwa firmy, u której sprawca ma OC oraz numer polisy,
  • dane świadków,
  • opis zdarzenia,
  • podpisy kierowców.

Kiedy niezbędne będzie zgłoszenie wypadku na policję, to funkcjonariusze spiszą odpowiednie dokumenty.

Jak otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Aby dostać odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego, musisz zgłosić się do firmy, z którą sprawca kolizji ma podpisaną umowę. Możesz to zrobić osobiście w oddziale, telefonicznie lub przez Internet, wypełniając odpowiedni formularz z podstawowymi danymi. Czasem ubezpieczyciele dają możliwość tzw. bezpośredniej likwidacji szkody. Oznacza to, że możesz zgłosić się do firmy, u której Ty masz wykupioną polisę, a ona zajmie się wszelkimi formalnościami. 

Sprawdź także informacje na temat regresu i wykluczenia szkody.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody?

Prawnie nie ma ustalonego terminu zgłoszenia szkody OC, którego musisz przestrzegać. Większość ubezpieczycieli daje czas 3 lat od momentu zdarzenia. Termin nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Jeśli w wyniku kolizji lub wypadku doszło do zbrodni lub występku, czas wydłuża się nawet do 20 lat. Mimo wszystko, im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Przykładowo, jeśli Twoje auto trzeba odholować, najlepiej od razu wykonać telefon. W przypadku mniejszych uszkodzeń, możesz to zrobić np. po dotarciu do domu. Odszkodowanie otrzymasz od ubezpieczyciela maksymalnie po 30 dniach od momentu zgłoszenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy będą jakieś wątpliwości co do wyrządzonych Ci szkód. Wtedy termin ten może się wydłużyć do 90 dni. 

Zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela i co dalej?

Kolejnym krokiem do uzyskania odszkodowania jest spotkanie z rzeczoznawcą, który będzie musiał ocenić rozmiar szkody. To etap nieobowiązkowy – towarzystwo zleci oględziny tylko jeśli stwierdzi taką potrzebę. Na podstawie oceny rzeczoznawcy, Twój ubezpieczyciel stwierdzi, ile pieniędzy należy Ci się w ramach zadośćuczynienia. Ważne jest, aby dokładnie pokazać wszystkie, nawet najmniejsze uszkodzenia w samochodzie. Do tego czasu nie naprawiaj nic w aucie na własną rękę.

O czym jeszcze musisz pamiętać w momencie szkody?

Zanim spiszesz oświadczenie, warto sprawdzić czy sprawca w ogóle posiada ubezpieczenie OC, nawet jeśli wydaje Ci się oczywiste, że jest to obowiązkowa polisa. Zrobisz to błyskawicznie przez Internet, wchodząc na stronę internetową bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny, a następnie podasz numer VIN lub numer rejestracyjny. Masz wykupione assistance? Zgłoś jak najszybciej szkodę w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, aby na miejscu błyskawicznie znalazła się pomoc drogowa. 

Podziel się: