Więcej niż NFZ – jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak wskazują badania Polskiej Izby Ubezpieczeń, tylko w 2018 roku mieszkańcy naszego kraju wydali ponad 800 milionów na ubezpieczenie zdrowotne. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują całkiem atrakcyjne pakiety, które oferują szybszy dostęp do lekarzy niż opieka publiczna. Jak to działa? Wyjaśnimy na podstawie KPZ, czyli Krajowego Programu Zdrowotnego, który jest jedną z rodzajów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują różnorodne oferty oraz pakiety, które możesz dopasować do swoich potrzeb. W ramach KPZ do dyspozycji masz zarówno konsultacje lekarskie u takich specjalistów jak alergolog, internista, ginekolog, nefrolog czy onkolog. Pełną katalog świadczeń oraz listę dostępnych placówek znajdziesz na stronie internetowej Krajowego Programu Zdrowotnego. KPZ obejmuje także badania laboratoryjne i diagnostyczne. Będziesz mógł wykonać np. testy alergologiczne, morfologię krwi, RTG, endoskopię lub tomografię komputerową.

Czym wyróżnia się KPZ?

Przede wszystkim, prywatne ubezpieczenie zdrowotne upoważnia Cię do korzystania z większej liczby dostępnych placówek. Możesz liczyć na wizytę u specjalistów bez skierowania od lekarza rodzinnego. Oznacza to, że jeśli np. czujesz nieprzyjemne dolegliwości związane z sercem, od razu możesz wybrać się do kardiologa. Od Ciebie zależy też czy wybierzesz placówkę, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania czy może zainteresuje Cię konkretne nazwisko lekarza. Wystarczy, że umówisz się na wybrany termin, kontaktując się z infolinią. Najczęściej na wizytę będziesz czekać kilka dni, co jest znacznym ułatwieniem. To główna różnica pomiędzy ubezpieczeniem prywatnym a publicznym. Na wizytę u specjalisty, który ma podpisaną umowę z NFZ, najczęściej czeka się tygodniami lub miesiącami. Co więcej, wszystkie placówki medyczne dostępne w KPZ posiadają nowoczesny sprzęt i wyposażenie. Dzięki temu, wykonanie badań czy wizyty u specjalistów są po prostu komfortowe.

Prywatne a publiczne ubezpieczenie zdrowotne

Załóżmy, że posiadasz ubezpieczenia prywatne. Zastanówmy się teraz, czy będziesz mógł zadzwonić po karetkę pogotowia? Co jeśli masz ulubionego lekarza rodzinnego, z którego nie chcesz rezygnować? Oczywiście posiadanie prywatnej opieki medycznej nie wyklucza Cię automatycznie z możliwości korzystania z publicznych placówek. To dodatkowa ochrona oraz komfort, który możesz sobie zapewnić. Jednocześnie, możesz kontynuować leczenie w swojej przychodni lub korzystać z pierwszej pomocy na ostrym dyżurze.

Korzystanie z placówek poza miejscem zamieszkania

Dużym atutem KPZ oraz innych ofert prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest możliwość korzystania z placówek medycznych na terenie całego kraju. Przykładowo, jeśli wyjedziesz na wakacje i będziesz musiał udać się do specjalisty, możesz błyskawicznie umówić się w konkretnej placówce. Wystarczy, że wykonasz jeden telefon, a następnie wskażesz miejsce, które najbardziej Cię interesuje. Zostaniesz zapisany na najbliższy możliwy termin, o czym błyskawicznie się dowiesz od ubezpieczyciela.

Ceny prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe mają zróżnicowane ceny, w zależności od wybranego pakietu. Z kolei KPZ proponuje stałą cenę za ubezpieczenie co miesiąc w wysokości 49 złotych. W momencie wizyty u specjalisty lub wykonania badania, poniesiesz koszty określone w umowie. Przykładowo, RTG lub konsultacja alergologiczna będzie Cię kosztować 19,90 złotych. To o wiele niższa kwota niż w przypadku wykonania badania na własną rękę w prywatnej placówce.

Znajdź prywatne ubezpieczenie zdrowotne i kup polisę w rozsądnej cenie.

Podziel się: