Jak ubezpieczyć auto sprowadzane z zagranicy?
Sprowadzanie samochodów z zagranicy od kilku lat zyskuje na popularności. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić takie auto w kraju czy wyjechać w poszukiwaniu idealnego modelu, podpowiemy Ci jak dopełnić wszelkich formalności.
Sprawdź, czy samochód ma ubezpieczenie
Każdy pojazd musi mieć ważną polisę OC, dlatego koniecznie musisz sprawdzić jak wygląda dokumentacja kupowanego modelu. Być może samochód ma ubezpieczenie, które jest honorowane w Polsce. Dzięki temu, bez problemu dotrzesz do Polski i możesz z niego korzystać aż do momentu zarejestrowania pojazdu na nowego właściciela. Samochód z zagranicy wraz z aktualnymi tablicami rejestracyjnymi i ważnym przeglądem technicznym może być użytkowany do 30 dni. Należy pamiętać, że numery mają swoją ważność, np. 7, 14 lub 30 dni. Po tym czasie, trzeba go zarejestrować i wykupić ubezpieczenie OC. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli do Polski przewiezione zostało auto na lawecie i bez tablic rejestracyjnych. Najpierw musisz mieć obowiązkowe ubezpieczenie, aby móc z niego korzystać. Pamiętaj o ważnych tablicach i OC, bo w momencie szkody, ubezpieczyciel nie odpowie.
Zakup ubezpieczenia za granicą
Wybierasz się za granicę po wymarzone auto? Możesz wykupić ubezpieczenie wraz z tablicami zjazdowymi w miejscu zakupu. Najczęściej tego typu punkty mieszczą się tuż przy urzędach. OC oraz tablice będą ważne także na terenie Polski.
Krótkoterminowe OC – kiedy je wykupić?
Jeśli samochód nie posiada ważnego obowiązkowego ubezpieczenia, w ciągu 30 dni od sprowadzenia możesz wykupić tzw. krótkoterminowe OC. Umowa jest jednorazowa i trwa miesiąc. Takie rozwiązanie jest idealną propozycją dla osób, które chcą kupić auto bez polisy OC lub niedawno straciła ona ważność. Krótkoterminowe OC sprawdzi się również w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo. Pamiętaj jednak, że po upływie czasu obowiązywania umowy, musisz wykupić nową polisę. Nie przedłuża się ona automatycznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz dopełnić wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu.
Dlaczego akurat krótkoterminowe OC?
Krótkoterminowe OC jest także przydatne w momencie sprowadzania samochodu na własną rękę z zagranicy. Formalności związane z przerejestrowaniem często zajmują dużo czasu, a auto musi posiadać ważną polisę. Jako nowy właściciel będziesz musiał zadbać o przetłumaczenie dokumentów, ważne badania techniczne, opłaty związane z podatkiem akcyzowym i rejestracją, a także znalezienie opłacalnej oferty od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Gdzie szukać ubezpieczenia?
Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym dopełnieniu formalności odnośnie całorocznego ubezpieczenia OC, skorzystaj z kalkulatora online. Pozwoli Ci on na porównanie ofert od wielu firm. Dzięki temu, wybierzesz najbardziej opłacalną opcję. Wszystkie formalności załatwisz przez Internet, dlatego zaoszczędzisz czas.
Co z samochodem kupionym od pośrednika?
Mniej formalności będziesz musiał załatwić, jeśli kupujesz samochód od pośrednika. Prawdopodobnie wręczy Ci on niezbędne dokumenty, a także krótkoterminową polisę OC. Pamiętaj jednak o tym, że umowa nie przedłuża się automatycznie i najpóźniej dzień przed jej końcem, musisz mieć nowe obowiązkowe ubezpieczenie.
Czym jest komisowe ubezpieczenie?
Jeśli kupujesz auto w komisie, koniecznie sprawdź czy pojazd posiada ważną polisę. Jeśli będzie on miał komisowe ubezpieczenie, dowiedz się czy możesz je przejąć. Warto jednak zaznaczyć, że po zmianie właściciela z przedsiębiorcy na Ciebie, towarzystwo ubezpieczeniowe może przeliczyć na nowo wysokość składki. Jak najszybciej skontaktuj się z firmą, aby ustalić całkowitą kwotę. OC komisowe najczęściej trwa od 30 dni do 12 miesięcy. Możesz je przejąć po właścicielu lub zrezygnować (złożyć wypowiedzenie) i znaleźć bardziej opłacalną opcję.