Auto w leasingu. Czy warto je ubezpieczyć?
Zastanawiasz się nad zakupem samochodu w leasingu? Czasem jest to korzystniejsza opcja niż tradycyjny kredyt. Dowiedz się, czy warto w takiej sytuacji ubezpieczyć auto oraz czy leasingodawca ma wpływ na wybór polisy.
Na jakich zasadach działa auto w leasingu?
Na samym początku warto zaznaczyć, czym tak naprawdę jest zakup samochodu w leasingu. To forma finansowania auta należącego do danej działalności gospodarczej, a w niektórych przypadkach nawet osoby fizycznej. No właśnie… W praktyce jest to wyłącznie prawo do użytkowania pojazdu, dlatego w rzeczywistości nie stajesz się jego właścicielem. W określonym czasie wnosisz jednak opłaty na rzecz leasingodawcy, a po spłaceniu wszystkich rat, auto staje się Twoje. Oczywiście, możesz go wykupić, ale nie musisz. Najczęściej dodatkowo trzeba dodatkowo za to zapłacić, a kwota jest ustalana procentowo od wartości pojazdu.
Kto musi kupić ubezpieczenie?
Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jaki wymóg stawia przed Tobą leasingodawca. Pierwszą opcją jest zobowiązanie nowego użytkownika do zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Często jednak, firma stawia dokładnie określone warunki co do polisy i zakresu ochrony. Drugim rozwiązaniem jest zabezpieczenie auta przez samego leasingodawcę. To od niego zależy także, kto poniesie za to koszty. W praktyce, najczęściej to właśnie nowy użytkownik jest zobowiązany do znalezienia oferty i płacenia za składki. O czym musisz pamiętać, wybierając ubezpieczenie dla auta w leasingu?
Ubezpieczenie OC – obowiązkowo!
Jako nowy użytkownik auta, musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tej formalności, ponieważ kary za brak polisy są bardzo duże i rosną z roku na rok. Dowiedz się, ile wynoszą w roku 2020. Poza tym, sprawdzenie czy posiadasz OC jest banalnie proste i czeka Cię to nawet przy rutynowej kontroli na drodze. Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny co jakiś czas sprawdza bazę samochodów, a następnie nakłada kary za brak OC.
Dodatkowe ubezpieczenia – konieczność czy możliwość?
Leasingodawca może wymagać od Ciebie zabezpieczenia samochodu w postaci całego pakietu OC+AC. Nic dziwnego, najczęściej kupowane są nowe auta, których naprawa w razie uszkodzenia wiąże się z ogromnymi kosztami. Poza tym, autocasco chroni obydwie strony – zarówno właściciela, jak i użytkownika auta. Firma będzie mogła otrzymać odszkodowanie, a Ty nie musisz martwić się o ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z usunięciem szkód. Czasem wymagany jest także zakup NNW. Cały pakiet jest dość kosztowny, ale w praktyce okazuje się, że to dobry sposób zabezpieczenia samochodu.
Warunki ochrony – często narzucane przez leasingodawcę
Znalezienie odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej dla auta w leasingu może okazać się trudniejsze niż w przypadku standardowego samochodu osobowego. Leasingodawca często wskazuje konkretne wymagania co do warunków ochrony. Między innymi dotyczy to braku udziału własnego, czyli w przypadku starania się o odszkodowanie w ramach AC, nie trzeba dokładać wskazanej kwoty z własnej kieszeni na naprawę. Leasingodawca może także wymagać wymiany uszkodzonych części na oryginalne, a nie zamienne. Poza tym, samochód w razie naprawy, powinien trafić do autoryzowanego serwisu. Bardzo popularnym wymaganiem jest również stała suma ubezpieczenia w całym czasie trwania umowy leasingu.
Gdzie kupić ubezpieczenie auta w leasingu?
Firmy leasingowe mogą zaproponować Ci ubezpieczenie w momencie podpisywania umowy. To rozwiązanie jest komfortowe i na pewno będzie spełniać wszystkie wymogi. Jednak taka opcja daje Ci ograniczone możliwości, ponieważ zazwyczaj leasingodawca współpracuje wyłącznie z jednym towarzystwem. Warto zatem rozejrzeć się za pakietem samodzielnie. Firma nie powinna mieć co do tego żadnych zastrzeżeń, jednak na pewno będzie chciała zobaczyć warunki ochrony oraz całą ofertę. Często też nie bierze pod uwagę umowy zawartej przez Internet lub telefon.
Znajdź idealne rozwiązanie obliczając składkę za ubezpieczenie w kalkulatorze online.