Dlaczego ubezpiecza się dodatkowo szyby w samochodzie?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych jako dodatkową usługę lub element polisy oferuje ubezpieczenie szyb. Bardzo często jest dodatkiem do obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dobrowolnego AC. Wielu klientów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ uznają ryzyko uszkodzenia szyby za wystarczająco wysokie. Dowiedz się, czy w Twoim przypadku taka polisa również jest opłacalna.
Nie wszyscy posiadamy AC
Ubezpieczenie szyb samochodowych nie jest oddzielnym produktem, lecz dodatkiem do innej polisy. Może stanowić jeden z dodatków do pakietu AC, jednak najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują je swoim klientom jako dodatek do obowiązkowego OC. Nie wszyscy decydujemy się na autocasco, na przykład ze względu na niską wartość lub znaczny wiek auta. Jednak opcja ubezpieczenia szyb jest opcją godną rozważenia. Dotyczy ono zarówno szyby przedniej, tylnej, jak i bocznych.
Umowa może zakładać udział własny ubezpieczającego w ewentualnej naprawie szkody, zwłaszcza jeśli chodzi o szybę czołową, która najczęściej ulega uszkodzeniom. Pakiety nie obejmują najczęściej dachu panoramicznego ani szyberdachu. Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, ponieważ nie zawsze pokryje ona wymianę wszystkich szyb w pojeździe. Oprócz tego towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polisy z reguły zobowiązują się do zastosowania zamienników zamiast szyb oryginalnych, o ile takie są dostępne na rynku i spełniają swoją rolę.
Szyby to jeden z bardziej delikatnych elementów auta
Rozważając wykupienie ubezpieczenia szyb pojazdu weź pod uwagę, że stanowią one jeden z najbardziej delikatnych elementów auta. Podobne zdarzenia czy drobne kolizje mogą stosunkowo łaskawie obejść się z karoserią pozostawiając na niej najwyżej drobne rysy, a jednocześnie doprowadzić do zniszczenia lub pęknięcia szyby. To kolejny argument przemawiający na korzyść ubezpieczenia szyb, szczególnie jeśli nie wybierasz autocasco.
Ryzyko uszkodzenia szyb bywa podwyższone
Szyby w samochodzie ubezpiecza się dodatkowo również w przypadku, gdy występuje podwyższone ryzyko ich uszkodzenia. Może ono wynikać na przykład z faktu, że pojazd z reguły nie stoi na zamkniętym i zadaszonym parkingu, więc prawdopodobieństwo dokonania aktu wandalizmu jest odpowiednio wyższe. Dla szyb groźne są ponadto grad i inne ekstremalne warunki atmosferyczne, jak choćby wichura unosząca fragmenty drzew i przedmioty. To oczywiste niebezpieczeństwo dla niegarażowanych pojazdów. Bodaj największym zagrożeniem dla szyb są jednak kamienie odpryskujące od kół pojazdów. Jeśli swoim autem z reguły poruszasz się po nieutwardzonych asfaltem drogach, ubezpieczenie szyb może okazać się produktem dla Ciebie.
Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie szyb?
W jaki sposób wybrać najlepszą ofertę? Oczywiście zapoznając się z jak największą liczbą spośród nich. W tym pomocne będą multiagencje ubezpieczeniowe takie jak CUK, gdzie można poznać propozycje 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, które dodają tę usługę do pakietu OC i AC. Porównując poszczególne oferty, na przykład dotyczące OC, może się okazać, że dodatkowe ubezpieczenie szyb otrzymasz w bardzo dobrej cenie.