Podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy
Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest popularne. Zazwyczaj mowa tu o państwach leżących dość blisko Polski, takich jak np. Niemcy. Zdarza się jednak, że niektórzy decydują się na sprowadzenie auta z innych krajów. Ile wynosi akcyza na samochody w 2021 roku?
Czym jest akcyza od samochodu z zagranicy?
Podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy jest obowiązkową opłatą dla wszystkich osób przywożących pojazd z innego kraju i chcących zarejestrować go w Polsce. Ile wynosi akcyza za auto? Nie ma stałej wysokości tego podatku. Wszystko zależy od dokładnych parametrów samochodu i jego wartości rynkowej.
Opłata akcyzy za samochód jest obowiązkowa zarówno w przypadku nowych aut, jak i używanych. Takiemu podatkowi podlegają pojazdy, które:
- nigdy nie były zarejestrowane w Polsce,
- zostały po raz pierwszy sprzedane na terytorium kraju, ale poprzedni właściciel nie opłacił należnej akcyzy.
Do uiszczenia opłaty akcyzowej za samochód konieczne jest przedstawienie konkretnych dokumentów. Najważniejsze z nich to deklaracja AKC-U/S, umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, zaświadczenie o badaniu technicznym oraz potwierdzenie wyrejestrowania samochodu w kraju, w którym został kupiony. W wielu przypadkach dokumenty trzeba przetłumaczyć.
Ile kosztuje akcyza na auto?
To, ile kosztuje akcyza na auto zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
- pojemność skokowa silnika,
- wartość samochodu.
Warto pamiętać, że kwoty zapłacone za pojazdy z innych państw są zwykle w obcych walutach. Z tego powodu w celu obliczenia opłaty za auto z zagranicy konieczne jest przeliczenie jego wartości na złotówki. Następuje to na podstawie kursu Narodowego Banku Polskiego.
Ile wynosi akcyza za samochód o konkretnych parametrach? Najważniejsza jest pojemność silnika. Opłatę oblicza się w następujący sposób:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku silnika o pojemności do 2000 cm3,
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku silnika o pojemności powyżej 2000 cm3.
Oznacza to, że auta z większym silnikiem wymagają zapłacenia nawet kilku tysięcy złotych.
Ile wynosi akcyza na samochody hybrydowe?
W 2020 roku zostały wprowadzone nowe przepisy, które określają, ile wynosi akcyza na samochody hybrydowe. Są to wartości o połowę mniejsze niż te obowiązujące w przypadku standardowych pojazdów.
Jak obliczyć akcyzę za samochód hybrydowy? W przypadku silnika o pojemności do 2000 cm3 jest to 1,55% wartości pojazdu. Większe modele wymagają zapłacenia 9,3% ich wartości. Oznacza to, że opłaty celne za auto w przypadku samochodów hybrydowych są o połowę niższe. Z tego powodu lepiej wybierać auta ekologiczne, które być może są droższe, ale pozwalają na zaoszczędzenie na akcyzie i eksploatacji.
Niższa akcyza za samochód 2021 dotyczy także miękkich hybryd, czyli samochodów z modułem zintegrowanego rozrusznika. Takie auta są zwykle wyposażone również w akumulator o niewielkiej pojemności.
Jak obliczyć akcyzę za samochód?
Jaka akcyza za auto o konkretnych parametrach? Do obliczenia tej kwoty potrzebna jest wiedza o dokładnej pojemności silnika i wartości pojazdu. Jeśli cena samochodu została celowo zaniżona, może okazać się, że Urząd Skarbowy będzie wymagał uiszczenia opłaty od średniego kosztu podobnych aut na rynku. Na ogół jednak wysokość podatku można obliczyć samodzielnie.
W przypadku aut sprowadzanych z zagranicy akcyza zwykle wynosi od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od danego pojazdu i jego konstrukcji. Akcyza za samochód powyżej 2 litrów jest zdecydowanie najwyższa i wymaga zapłacenia sześciokrotnie więcej niż w przypadku aut z mniejszą pojemnością silnika.
Gdzie zapłacić akcyzę za samochód w 2021 roku?
Istnieją dwie możliwości uiszczenia opłaty za samochód z zagranicy. Jedną z nich jest osobiste udanie się do Urzędu Skarbowego. Można także skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. W ten sposób zapłacisz podatek przez internet, co obecnie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem.
Przed opłaceniem akcyzy konieczne jest jednak złożenie odpowiedniej deklaracji. W przypadku państw wchodzących w skład Unii Europejskiej formalności nie są skomplikowane. Problemy pojawiają się głównie w związku z krajami, w których obowiązują procedury celne. Na złożenie deklaracji nowy właściciel auta ma 14 dni, natomiast wszelkie opłaty za samochód sprowadzony z zagranicy trzeba uiścić w ciągu miesiąca.
Uiszczenie opłaty za samochód z zagranicy jest obowiązkowe. Bez zaświadczenia o wpłaceniu akcyzy nie da się zarejestrować auta w urzędzie, a więc także poruszać się nim legalnie po polskich drogach.
Ubezpieczenie samochodów z zagranicy
Podatek od samochodu z zagranicy to nie koniec wydatków. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W naszej ofercie znajdziesz taką polisę na atrakcyjnych warunkach.
Masz wątpliwości odnośnie usług? Skontaktuj się z naszymi pracownikami przez infolinię lub udaj się do jednego z punktów stacjonarnych.