Tempomat – czy warto mieć go w samochodzie? Jak wpływa na zużycie paliwa?

W latach 60. tempomat pojawił się w samochodach poruszających się po drogach, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz miejscach, w których są liczne autostrady i drogi szybkiego ruchu. Zobacz, czy warto go mieć także podczas jazdy po polskich trasach oraz jaki ma on wpływ na zużycie paliwa.

Czym jest tempomat?

Tempomat to specjalne urządzenie, które kontroluje parametry układu napędowego i ustawia je w taki sposób, aby prędkość była jednostajna. Stała prędkość pozwala zachować bezpieczeństwo na drodze. Co ciekawe, tempomat działa niezależnie od kąta nachylenia nawierzchni. Oznacza to, że jeśli samochód podjeżdża pod górkę albo z niej zjeżdża, jego szybkość będzie dokładnie taka sama. Kierowca może samodzielnie ustawić prędkość, a następnie cieszyć się z komfortu jazdy. 

Tempomat w praktyce – jak to działa?

Jak to się dzieje, że podczas jazdy utrzymuje się stała prędkość? Wszelką kontrolę nad tym ma oczywiście kierowca. Wybiera on konkretną szybkość, która będzie mu zapewniać bezpieczeństwo na trasie. Po ustalonej wartości, trzeba wcisnąć przycisk (najczęściej jest on na kierownicy lub na desce rozdzielczej), aby układ sterowania i czujniki się włączyły. 

Kiedy warto ustawić tempomat?

Najbardziej komfortowe dla kierowcy będzie ustawienie tempomatu na drogach szybkiego ruchu. W praktyce, niskie prędkości nie mają sensu i mają wpływ na przełożenie skrzyni biegów. Właśnie dlatego tempomat najczęściej pozwala na bezpieczną i wygodną jazdę na autostradach. Podczas niej, kierowca nie musi korzystać z pedału gazu, a kiedy skorzysta z hamulca, automat zostaje od razu wyłączony. 

Czy warto korzystać z tempomatu?

Komfortowe rozwiązanie w postaci tempomatu ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Ustawienie jednostajnej prędkości mimo wszystko jest wygodne, ponieważ kierowca nie musi kontrolować szybkości w postaci ciągłego dodawania lub redukowania gazu. I to  niezależnie od rodzaju trasy. Jest to szczególnie ważne na długich trasach, np. podczas wakacji czy wyjazdu za granicę. Często też nawet lekkie wciśnięcie pedału gazu powoduje znaczne przyspieszenie, ponieważ jest on bardzo czuły. W takich sytuacjach przyda się pomoc. Warto jednak korzystać z tempomatu w miejscach, gdzie na drodze nie pojawią się nagle piesi, zwierzęta czy sygnalizacja świetlna. Kierowca powinien być tak samo skupiony, jak i bez elektronicznego dodatku. W dodatku jazda jest bardziej płynna.

Jazda z tempomatem a spalanie 

Jazda z tempomatem będzie miała wpływ także na ekonomię, a szczególnie na zawartość Twojego portfela. Delikatnie zmniejsza się spalanie, jednak konkretna wartość zależy od konkretnego układu napędowego. Mówi się o 5-10% różnicy. Jeśli chcesz założyć tempomat w swoim samochodzie, możesz go zamontować jako dodatkowe wyposażenie.

Uwaga, tempomat! O czym musisz pamiętać?

Mimo to, że jazda z tempomatem jest bardziej ekonomiczna i bezpieczniejsza, kierowca musi pamiętać o ciągłej kontroli tego, co się dzieje na trasie. Dla niektórych osób ustawienie stałej prędkości jazdy przełoży się na mniejszą koncentrację, a to może nieść ryzyko kolizji czy poważniejszego wypadku. Warto zatem korzystać z tempomatu w sposób świadomy. 

OC – pamiętaj o ubezpieczeniu

Szukasz opłacalnej polisy OC? Poznaj kalkulator online, dzięki któremu błyskawicznie obliczysz składkę.

Podziel się: