Na co zwracać uwagę przy kupnie używanego samochodu?
Zakup samochodu nie jest prosty, dlatego warto się do niego przygotować. Jeśli masz już jakieś konkretne modele lub ogłoszenia na oku, konieczne będzie sprawdzenie ogólnego stanu auta. Co trzeba wziąć pod uwagę?
Samodzielne sprawdzenie stanu technicznego
Nie da się ukryć, że sprawdzenie stanu technicznego samochodu nie jest proste. Wymaga chociażby podstawowej wiedzy na ten temat. Jednak jest to konieczne, aby uniknąć stresu oraz zbędnego wydatku na pojazd, który być może za moment nie będzie w pełni sprawny. Jeśli masz możliwość, wybierz się na oględziny z osobą, która ma wiedzę oraz doświadczenie w mechanice. Nie znasz nikogo takiego? W takim razie skorzystaj z naszych prostych porad. Wybierz się na spotkanie ze sprzedającym, kiedy jest jasno. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć mankamenty pojazdu w dzień, przy naturalnym świetle niż wieczorem. Nie nastawiaj się ani na zakup ani na rezygnację z konkretnego ogłoszenia, wszelkie emocje przy oględzinach są zbędne. Wytęż wszystkie zmysły i postaw na spostrzegawczość. Przede wszystkim, ważne jest, aby wykluczyć problemy z korozją. Gołym okiem są one widoczne na karoserii, szczególnie w okolicach krawędzi drzwi, błotników oraz podłogi.
Każdy szczegół jest ważny
Dokładnie obejrzyj karoserię, aby sprawdzić czy wszystkie elementy są takiego samego koloru. Możesz do tego wykorzystać specjalny miernik, który wskaże Ci grubość lakieru na poszczególnych elementach. Pomoże Ci to w ocenie, czy samochód miał wymienianą karoserię np. ze względu na wypadek. Wszelkie amatorskie i widoczne naprawy nie świadczą dobrze o historii pojazdu, a musisz liczyć się z tym, że o pewnych sytuacjach sprzedający Cię nie poinformuje. Zwróć uwagę także na reflektory oraz szyby – czy nic nie wskazuje na to, że coś złego się z nimi działo. Sprawdź także numery szyb, które powinny być takie same.
Stan techniczny – co możesz sprawdzić na oględzinach?
Najważniejszym elementem samochodu jest oczywiście silnik, dlatego koniecznie musisz sprawdzić jego pracę, zanim zdecydujesz się na zakup. Jeśli wygląda on na czysty i zadbany, może to wzbudzić Twoją podejrzliwość. Niekorzystne są wszelkie wycieki. Zwróć także uwagę na kolor spalin, który może świadczyć o awarii. Biały odcień zwiastuje problemy z uszczelką pod głowicą, natomiast niebieski problemy ze spalaniem oleju silnikowego. Jeśli auto ma klimatyzację, włącz ją podczas próbnej jazdy. Czy wydziela ona nieprzyjemny zapach? Czy grzeje i chłodzi prawidłowo? Wszystkie szczegóły są istotne.
Oględziny z pomocą fachowca
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby sprawdzić stan techniczny samochodu samodzielnie, wybierz się wraz ze sprzedającym na stację kontroli pojazdów. Dzięki temu, będziesz mógł zaufać osobie, która posiada spore doświadczenie oraz wiedzę na ten temat. Sprawdzi on podwozie, zawieszenie, układ hamulcowy oraz stan ogumienia. Po podniesieniu auta, możliwe będzie sprawdzenie czy auto ma problemy z korozją w okolicach wydechu, np. na tłumiku czy katalizatorach. Mechanik wykluczy też ewentualne wycieki z silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego i chłodzenia. Poproś także o sprawdzenie elektroniki.
Poproś o jazdę próbną
Jesteś zainteresowany konkretnym autem? Wybierz się na jazdę próbną, podczas której z łatwością sprawdzisz układ zawieszenia. Jeśli są jakieś problemy, będziesz słyszeć charakterystyczne stukanie. Sprawdź również to, w jaki sposób zachowuje się kierownica podczas skrętów oraz czy zmiana biegów jest płynna.
Formalności – istotne podczas umowy
Jak sprawdzić historię samochodu? To bardzo proste. Wystarczy, że skorzystasz z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podasz tam podstawowe dane w postaci numeru rejestracyjnego, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W zamian za to otrzymasz informacje o przeglądach, stanie licznika i ewentualnych kradzieżach. Podczas podpisywania umowy zawsze sprawdzaj dowód tożsamości. Porównaj informacje np. z prawem jazdy lub paszportem – powinny one się zgadzać. Sprawdź także, czy sprzedający posiada polisę OC. Jeśli nie chce Ci pokazać dokumentu, który potwierdza jej ważność, możesz to zrobić samodzielnie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.