Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?
W CUK masz możliwość wybrania najlepszej oferty ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu, kiedy się je stosuje i co ono daje? Poznaj najważniejsze informacje na temat kredytu hipotecznego – dzięki nim będziesz w stanie samodzielnie stwierdzić, czy w Twojej sytuacji wspomniane rozwiązanie będzie korzystne.
Kredyt hipoteczny – jak działa?
Na samym początku trzeba dokładnie wyjaśnić, jak działa kredyt hipoteczny. Tego typu pożyczkę finansową nazywa się kredytem mieszkaniowym i polega ona na otrzymaniu środków na zakup konkretnej nieruchomości w zamian za wpisanie do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku. W ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek sprzedaży obiektu przez kredytobiorcę, dzięki temu zgodnie z prawem może domagać się spłaty rat od nowego właściciela.
Rodzaje kredytów hipotecznych
Kredyty hipoteczne dzieli się na kilka kategorii, biorąc pod uwagę:
- Biorąc pod uwagę rodzaj nieruchomości objętej umową, rozróżnia się pożyczki hipoteczne lub budowlano-hipoteczne. Pierwsze dotyczą gotowych domów lub apartamentów, natomiast drugie udzielane są w transzach wysyłanych po ukończeniu poszczególnych etapów budowy.
- Oprócz tego do dyspozycji masz kredyty w złotówkach lub walutowe z denominowanym kursem oraz warianty dewizowe.
- Dodatkowo w ofercie najpopularniejszych banków znajdziesz różne możliwości sposobu spłaty rat – mogą być stałe lub malejące.
Ubezpieczenie kredytu – czy jest obowiązkowe?
Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że ubezpieczenie do kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe. Polskie prawo nie nakazuje wykupywania własnego ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Często dochodzi jednak do sytuacji, w których bank wymusza na kredytobiorcy taki krok przez zapisane w umowie warunki kredytu hipotecznego.
Co daje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?
Warto krótko opisać, co daje ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jest przydatne, kiedy pojawiają się niespodziewane okoliczności uniemożliwiające spłatę raty pożyczki – na przykład w wyniku nieszczęśliwego wypadku i czasowego obniżenia wynagrodzenia za pracę. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe uiszcza opłatę, wyręczając dłużnika zgodnie z postanowieniami zawartego z nim porozumienia. To komfortowe rozwiązanie zapewnia pełen spokój w okresie rozliczania wierzytelności wobec danej instytucji finansowej.
Rezygnacja z kredytu hipotecznego
Zgodnie z polskim prawem rezygnacja z kredytu hipotecznego jest możliwa w terminie do 14 dni od podpisania stosownej umowy. Po odstąpieniu od zamówionego świadczenia pieniężnego należy zapłacić odsetki i opłacić inne koszty, które poniósł bank w tym okresie. Całą otrzymaną do tej pory kwotę trzeba ponadto zwrócić do 30 dni. Jeżeli mowa o kredycie z ubezpieczeniem, to wykupione ubezpieczenie spłaty kredytu również podlega anulowaniu. W każdym ubezpieczeniu, w tym ubezpieczeniu pomostowym zwrot opłat za polisę przebiega zgodnie z zapisami w podpisanej umowie.
Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Tak, większość banków pozwala korzystać z takiego rozwiązania. Ma ono swoje atuty np. w przypadku wysokiego oprocentowania świadczenia pieniężnego. Możliwość przeniesienia kredytu hipotecznego wraz z ubezpieczeniem kredytu zależy jednak od poszczególnych rodzajów hipoteki. Instytucje finansowe nie zawsze gwarantują dostęp do wspomnianej możliwości, a niektóre nie oferują zwrotu ubezpieczenia kredytu.
Zwrot ubezpieczenia kredytu po spłacie zobowiązań
Wiesz już, na czym polega ubezpieczenie kredytu oraz czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe. Co w sytuacji, kiedy cały dług zostaje spłacony? Czy kredytobiorcy przysługuje zwrot ubezpieczenia kredytu po spłacie? W opisanej sytuacji składa się odpowiedni wniosek, który po pozytywnym rozpatrzeniu daje prawo do odzyskania uiszczonych opłat.
Mimo spłacenia całości kredytu towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi rozwiązywać polisy ubezpieczeniowej pożyczki. Najczęściej podpisuje się aneks do umowy, co pozwala na zdjęcie kosztów z cesjonariusza. W takiej sytuacji całą kwotę odszkodowania wypłaca się właścicielowi nieruchomości.
Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?
Gdy osoba, która zaciągnęła pożyczkę niespodziewanie umrze, rodzi się pytanie – kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy? Zgodnie z polskim prawem obowiązek ten przechodzi na spadkobierców. Uzyskują oni również dostęp do ubezpieczenia kredytu. Zwrot polisy trafia na ich konta po uregulowaniu długów wobec banku i wypełnieniu właściwych dokumentów. Przysługuje im też wtedy rezygnacja z ubezpieczenia raty pod ochroną. Nie trzeba już martwić się o formalności związane z kredytem hipotecznym, ponieważ najbliżsi zmarłego mogą samodzielnie podejmować kluczowe decyzje.
Szukasz ubezpieczenia nieruchomości?
Jeśli szukasz atrakcyjnego ubezpieczenia nieruchomości, skorzystaj z kalkulatora CUK, by wyliczyć wysokość składki. Skontaktuj się też z naszymi doradcami, którzy przygotują dla Ciebie ofertę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania. W CUK masz dostęp do ofert kilkunastu najpopularniejszych towarzystw dających Ci pełną gwarancję bezpieczeństwa.