Odszkodowanie za zalanie mieszkania
Decydując się na kupno mieszkania w bloku korzystamy z wielu ułatwień i udogodnień, jednak zdarzają się także przykre sytuacje — może okazać się, że w wyniku awarii zalejemy sąsiada z dołu lub po powrocie do domu zorientujemy się, że sąsiad zalał mieszkanie nam. Zalanie to jedna z najczęstszych szkód, jakie mogą przytrafić się nam w mieszkaniu! To przykre, stresujące wydarzenie i trudno się na nie przygotować, jednak z pewnością dużym ułatwieniem w tej trudnej sytuacji będzie odszkodowanie za zalanie mieszkania. Pomyśl, ile czasu i nerwów możesz zaoszczędzić dzięki temu, że zapobiegawczo wykupisz ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty usunięcia szkód u Ciebie lub u sąsiada.
Zalanie mieszkania pociąga za sobą koszty — awaria sprzętów, zniszczenie mebli, a często także konieczność remontu (jak choćby położenie nowej podłogi czy malowanie ścian, zwykle też zostaje zalany sufit i koszt naprawy może wzrosnąć). Z pewnością będziemy musieli poświęcić trochę czasu, by uprzątnąć powstały bałagan. Często dodatkową przykrą konsekwencją jest pogorszenie relacji z sąsiadami, dlatego warto współpracować z nimi, jeśli dojdzie do zalania i nie doprowadzać do konfliktu — w końcu, oni też znaleźli się w trudnej sytuacji. Odszkodowanie za zalanie mieszkania będzie dużym ułatwieniem, a jego kwota w całości lub częściowo pokryje koszty napraw i remontów — u nas lub u sąsiadów, w zależności od potrzeb i konkretnego przypadku.
Warto znaleźć najkorzystniejszą ofertę i wykupić ubezpieczenie, by w razie problemów móc liczyć na pomoc (i nie martwić się, że otrzymamy za niskie odszkodowanie za zalanie mieszkania).
Zalane mieszkanie — kto zawinił?
Kodeks cywilny wskazuje, że ten, kto wyrządził szkodę drugiej osobie, jest zobowiązany do jej naprawienia. Jednak zalane mieszkanie to temat, do którego za każdym razem trzeba podejść indywidualnie, aby rzetelnie ocenić sprawcę wydarzenia. Kto może nim być?
- osoba mieszkająca w danym lokalu, która zapomniała o zakręceniu wody, zostawiła otwarte okno w czasie ulewy lub pralka albo zmywarka uległa awarii przez np. zwarcie w gniazdku. W takim przypadku warto mieć ubezpieczenie od zalania sąsiada,
- zarządca nieruchomości (np. spółdzielnia), który nie wypełnił właściwie swoich obowiązków, dopuszczając do użytkowania wadliwych instalacji, ignorując konieczność wykonania remontu (w efekcie czego np. pękła rura lub mieszkanie zostało zalane przez przeciekający dach) lub nie przeprowadzając odpowiedniej, okresowej kontroli,
- deweloper, który popełnił błędy na etapie budowy i sprzedał nieruchomość z mankamentami,
- producent, który sprzedał sprzęt (zmywarkę, pralkę) z usterką, w efekcie czego doszło do zalania.
W praktyce uzyskanie odszkodowania za zalanie mieszkania od producenta sprzętu jest raczej mało prawdopodobne, zwykle trudno też udowodnić winę deweloperowi. W większości przypadków powinniśmy ustalić, czy winna jest osoba zamieszkująca dany lokal, czy zarządca nieruchomości. To ważne, ponieważ wskazanie osoby odpowiedzialnej za zaistniałą sytuację jest pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania. Przykładowo, jeśli właściciel mieszkania korzystał z wadliwego sprzętu lub zostawił otwarte okno w czasie ulewy — wina leży po jego stronie. Jednak zalanie sąsiada spowodowane usterką w pionach wodno-kanalizacyjnych jest winą zarządcy.
Zalanie mieszkania — co zrobić, by dostać odszkodowanie?
Wykupując ubezpieczenie, możemy liczyć na odszkodowanie za zalanie mieszkania z dachu, z mieszkania znajdującego się nad nami, a także na wypłacenie odszkodowania sąsiadowi, jeśli to my zalejemy jego mieszkanie. Pakiet OC w życiu prywatnym dotyczy szkody, którą my wyrządziliśmy sąsiadowi (nie pozostałych) jest świetnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie pokrywamy kosztów naprawy z własnej kieszeni.
Najpierw musimy zadbać, by problem cieknącej wody jak najszybciej został rozwiązany i udokumentować szkodę — np. jako video lub zdjęcia. Następnie powinniśmy zabezpieczyć mieszkanie i osuszyć je na tyle, na ile to możliwe, by woda nie dokonała kolejnych zniszczeń.
Ustalenie przyczyny zalania zwykle jest jednoznaczne z ustaleniem winnego. W najbardziej komfortowej sytuacji jesteśmy wówczas, gdy winowajca poczuwa się do odpowiedzialności i jest gotów wynagrodzić szkody (np. gdy doszło do zalania mieszkania przez sąsiada, odszkodowanie zostanie wypłacone przez jego ubezpieczyciela). Warto wiedzieć, że konieczny jest szybki kontakt z ubezpieczycielem — w zależności od zapisów w umowie, ten czas może wynosić 3-7 dni. Przekroczenie tego terminu może skutkować brakiem odszkodowania.
Następnie zostaniemy poproszeni o dostarczenie dokumentacji — będzie to np. numer naszej polisy ubezpieczeniowej, opis szkody zalania mieszkania, godzina zdarzenia, protokół (jeśli zalanie było na tyle poważne, że w akcji brała udział straż pożarna lub policja), dane osobowe poszkodowanych, sprawców oraz ewentualnych świadków, wycena szkód po zalaniu mieszkania.
Ubezpieczenie od zalania
Wszyscy mamy nadzieję, że te kwestie nigdy nie będą nas dotyczyć — jednak warto być ubezpieczonym na wszelki wypadek, by w razie potrzeby nie musieć pokrywać kosztów remontu w mieszkaniu swoim lub sąsiada (za zalane mieszkanie wycena napraw może być naprawdę wysoka). Zachęcamy do przeczytania szczegółowych informacji na temat ubezpieczenia od zalania mieszkania. W razie pytań nasi konsultanci chętnie pomogą — możesz skontaktować się z nimi telefonicznie, online (klikając zakładkę kontakt) lub odwiedzając placówkę CUK w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.